Dom w Detalach według Aleksandry Pyziak z Somfy Polska

Bezpieczne i szczęśliwe miejsce – to pierwsze skojarzenia, które pojawiają się, gdy myślimy o naszym domu. Co zrobić, aby był on naprawdę komfortowy i dopasował się do naszego trybu życia? Czy są sposoby na rozsądne zarządzanie zużyciem energii, by oszczędzać i środowisko i pieniądze? Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby jest wprowadzenie rozwiązań technologicznych do naszych domów – połączenie różnych kompatybilnych urządzeń w jeden system Smart Home pomoże nam osiągnąć komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność na co dzień.

Technologia na dobre rozgościła się w naszym życiu. Korzystamy z niej chociażby dzięki smartfonom, by pozostawać w kontakcie z naszymi bliskimi i przyjaciółmi, by płacić rachunki czy robić zakupy i zamawiać dostawę jedzenia. W ten sposób ułatwiamy sobie codzienne życie. I dokładnie takie same korzyści osiągamy, decydując się na rozwiązania Smart Home. W domu inteligentnym możemy zautomatyzować konkretne czynności, szczególnie te rutynowe. Dzięki temu oszczędzamy czas, który możemy przeznaczyć dokładnie na to, co lubimy, a dodatkowo wiele zadań wykonamy bezpośrednio z poziomu naszego smartfona. Wygodnie? Nawet bardzo!


Po pierwsze: zarządzanie dostępem do światła naturalnego

Zewnętrzne osłony okienne zyskują na popularności. Rolety czy żaluzje fasadowe stają się sprzymierzeńcami wszystkich tych, którzy decydują się na zastosowanie przeszkleń o dużej powierzchni. Okna od podłogi po sufit nadają wnętrzom nowoczesnego wymiaru, pozwalają maksymalnie czerpać z promieni słonecznych. Gdy jednak chcemy nieco się osłonić i skutecznie chronić wnętrza przed przegrzaniem, decydujemy się właśnie na rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe. Warto wtedy wybrać osłony wyposażone w napędy Somfy. Jak to działa? Zautomatyzowanymi osłonami możemy sterować w wygodny sposób – nawet nie wstając z fotela. Do dyspozycji mamy piloty, nadajniki naścienne, a przy połączeniu z centralą smart TaHoma® marki Somfy możemy korzystać z aplikacji w smartfonie. Jeszcze więcej konkretów?

Somfy PAGEN

Osłony wyposażone w napędy mają dłuższą żywotność – dzięki takim funkcjom jak detekcja przeszkód, detekcja oblodzenia czy przymarznięcia, soft start i stop (czyli wolniejsza prędkość na początku i na końcu ruchu rolety) będziemy się cieszyć bezawaryjnym działaniem przez lata.
 

Ze zautomatyzowanymi osłonami oszczędzasz energię - to sposób na skuteczne ocieplenie domu zimą i naturalną wentylację latem. Rolety zewnętrzne, gdy je zamkniemy tworzą w przestrzeni między szybą tzw. poduszkę powietrzną, która zatrzymuje ciepło zimą, a latem zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.


Zawsze wiesz, co dzieje się w Twoim domu - wyposażając rolety czy żaluzje fasadowe w napędy w technologii io-homecontrol®, masz gwarancję otrzymania informacji zwrotnej o położeniu każdej osłony. Wystarczy sprawdzić w aplikacji TaHoma®. Zamykając roletę zdalnie, w smartfonie zobaczysz, czy polecenie zostało poprawnie wykonane, czy też osłona napotkała przeszkodę.


Po drugie: sterowanie bramami wjazdową i garażową

Bramy garażowa i wjazdowa wyposażone w napędy elektryczne będą chronić posesję przed ingerencją osób nieuprawnionych. Dzięki automatyce możemy ułatwiać sobie życie każdego dnia – mamy możliwość sterowania bramą wjazdową i garażową za pomocą pilota, jednym ruchem w smartfonie, a nawet głosowo! Na teren posesji wjedziemy płynnie, nie tracąc czasu i to bez wychodzenia z samochodu. Użytkownicy doceniają to szczególnie podczas opadów deszczu i gdy jest zimno.

Somfy PAGEN


To nie koniec przykładów z życia. Już nigdy brama nie porysuje auta – dzięki funkcji detekcji przeszkód i fotokomórkom, brama automatycznie zatrzyma się w momencie wykrycia przeszkody. Kurier przyjechał z przesyłką, a nikogo nie ma w domu? Bramę wyposażoną w napęd Somfy możemy otwierać i zamykać zdalnie – z aplikacji w smartfonie.
 

Po trzecie: jeden system – sojusznik aktywnego życia

Mamy już zautomatyzowane rolety i bramy, jaki jest kolejny krok? Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni. A opcji do wyboru mamy wiele: system Smart Home umożliwia komfortowe sterowanie również karniszami elektrycznymi, osłonami wewnętrznymi, markizami, pergolami, oświetleniem, ogrzewaniem, a nawet alarmem z gamy Somfy Protect.

Sercem systemu Somfy jest centrala TaHoma® switch, która łączy różne domowe urządzenia w jeden kompletny system, dając nam szereg funkcjonalności. Na początku – scenariusze. Możemy tak ustawić działanie różnych elementów wyposażenia domu, by rutynowe czynności były wykonywane bez angażowania naszej uwagi. Scenariusze możemy aktywować jednym przyciskiem na centrali czy jednym kliknięciem w aplikacji, a także automatyczne o określonych godzinach lub w oparciu o dane z czujników. Jak to działa?

SOMFY TAHOMA PAGEN


Na przykład w harmonogramie możemy ustawić, że od poniedziałku do piątku rolety podniosą się o godz. 6:00, by zagwarantować nam łagodną pobudkę, a z kolei w weekend o 9:00, żebyśmy mogli pospać nieco dłużej. Jeśli do naszego systemu dodamy czujniki, na przykład temperatury czy słoneczny możemy jeszcze bardziej zautomatyzować działanie naszych urządzeń domowych. Co więcej, dzięki Smart Home możemy nie tylko żyć komfortowo, ale też zabezpieczyć dom, gdy jesteśmy na przykład na wakacyjnym wyjeździe. Jak? Urządzenia mogą symulować naszą obecność. Wystarczy ustawić w centrali TaHoma®, o której godzinie rolety będą się zamykać i otwierać, a oświetlenie włączać i wyłączać. Nasz dom będzie tętnił życiem, nawet gdy my będziemy daleko. 
    
Smart Home możemy budować etapami, w zależności od naszych potrzeb, kluczem jest to, by to technologia dostosowała się do naszego rytmu, a nie odwrotnie.


Aleksandra Pyziak SomfyO AUTORZE:
Aleksandra Pyziak - Marketing Manager w Somfy Polska, z firmą związana od ponad 5 lat. Obecnie odpowiedzialna za komunikację B2B, do tej pory zajmowała się realizacją kampanii w mediach masowych wspierających sprzedaż oraz budowaniem pozytywnego wizerunku marki w różnych kanałach sprzedaży oraz na targach branżowych. Swoje zainteresowania skupia wokół nowych koncepcji zarządzania w organizacjach oraz projektów CSR, mających na celu edukację ekologiczną pracowników i klientów. Absolwentka Collegium Civitas w Warszawie na kierunku Media i Komunikacja Społeczna. Prywatnie amatorka sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i surfing.