Taras przedłużeniem wnętrza dzięki HST i odpowiedniej aranżacji

Taras, który jest płynnym rozszerzeniem salonu to jeden z ciekawszych trendów wnętrzarskich. Jednym z elementów, które ułatwią nam zacieranie granicy pomiędzy wnętrzem domu, a przestrzenią ogrodu są przesuwne drzwi tarasowe HST z progiem bez barier. HST to jednak nie wszystko – podpowiadamy jak budować i jak urządzać taras, aby osiągnąć efekt przenikania przestrzeni.

Drzwi tarasowe HST PAGEN


Efekt wzajemnie przenikającej się przestrzeni możemy osiągnąć m.in. za pomocą podłogi. Najlepiej, gdy podłoga na tarasie jest wykonana z tych samych lub podobnych do tych wykorzystywanych w salonie materiałów. Jeśli to niemożliwe – zadbajmy o to, aby obie nawierzchnie łączyły ważne cechy wspólne, takie jak kolorystyka lub wspólny wzór. Przy takim zabiegu aranżacyjnym, salon natychmiast wydaje się optycznie większy.
 

Drzwi tarasowe HST PAGENWybierając system drzwi tarasowych HST, większość inwestorów ma przy tym na uwadze praktyczne wyrównanie poziomu podłogi wewnętrznej z jej poziomem zewnętrznym, przy zachowaniu wszelkich właściwości termicznych. Próg ECO PASS w drzwiach HST o wysokości zaledwie 5 mm sprzyja tworzeniu rozwiązań bez barier i bezgranicznej swobodzie ruchu, zapewniając przy tym optymalną szczelność i izolację cieplną.

Wnętrza bez barier służą nie tylko osobom starszym, tym które poruszają się na wózkach inwalidzkich lub których możliwości ruchowe zostały w jakiś sposób ograniczone. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w domu z pewnością znacząco wpłynie na podniesienie jakości życia każdego mieszkańca, zwłaszcza że wysokość niespełna 5 mm dla szyny jezdnej sprzyja niemal bezgranicznej swobodzie ruchu i jest znacznie poniżej wymaganych w normie DIN 18040 - 20 mm.

Efekt "wyjścia" tarasu na zewnątrz zostaje też pogłębiony przez zastosowanie "domowych" detali – lamp, abażurów i innych dodatków powielanych na podstawie tych zastosowanych w salonie. Dodatkowo, meble ustawione w obu częściach powinny mieć jakąś wspólną cechę. Nowoczesne wnętrze salonu w swojej kontynuacji na tarasie – może wyrażać się poprzez meble wykonane z technorattanu lub innych materiałów kojarzących się z nowoczesnością np. metalu, drewna lub szkła.

Drzwi tarasowe HST PAGEN


Łatwiej nam będzie też o efekt przenikania salonu z ogrodem, gdy na zewnątrz znajdą się te elementy wyposażenia, które z reguły stosujemy we wnętrzach. Tkaniny, poduszki, świece, duże lampy stołowe, a także kwiatki w doniczkach - te wszystkie przedmioty niekoniecznie kojarzą się z tarasem ze względu na trudność utrzymania ich w warunkach zewnętrznych – sprawiają jednak, że taras płynnie będzie przechodził w salon i odwrotnie.

Nic tak nie otwiera salonu na przestrzeń ogrodową, jak duże okna i przeszklone drzwi tarasowe. To z pewnością najważniejszy, element sprawiający, że wnętrze salonu wizualnie "wychodzi" na zewnątrz. Duże przeszklenia i tarasowe drzwi przesuwne z pewnością ułatwią nam zacieranie granicy pomiędzy wnętrzem domu, a przestrzenią ogrodu. Dodatkowo, doświetlą wnętrze i odsłonią nam piękne widoki. Projektując ogród należy zwrócić jednak uwagę na to, jak będzie on wyglądał zimą. Eksponowany widok z okna będzie z pewnością wywierał mocny wpływ na odbiór aranżacji wnętrza, a w dalszej konsekwencji - na samopoczucie domowników. Warto zadbać więc o to, aby zimą nie straszyła nas zza okna szarość przecinana suchymi gałęziami drzew.

Drzwi tarasowe HST PAGEN