Monika Romaniszyn: Taki mamy klimat czyli o zapomnianej klasie S

Zmiany klimatu mają wpływ na wszystkie części świata. Ekstremalne zjawiska pogodowe i intensywne opady deszczu stają się coraz częstsze, a fale upałów i pożary lasów pustoszą już nie tylko regiony Australii, ale i coraz większe terytoria Europy Środkowej i Południowej. Rekordowe upały oraz promieniowanie UV powodują, że słabej jakości okna dużo szybciej tracą swoje właściwości, takie jak kolor, czy sztywność, a co za tym idzie ich żywotność jest znacznie krótsza. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze i czym są klasy A, B, C oraz M i S?

Decydując się na wymianę czy też zakup nowej stolarki okiennej PVC, warto zapytać sprzedawcę nie tylko o ilość komór czy termikę okien, które oczywiście są bardzo ważne, ale przede wszystkim o klasę profili PVC, z których są one produkowane. Według normy PN EN 12608:2004 mamy do wyboru trzy klasy: A,B i C – określające grubość ścianek zewnętrznych i wewnętrznych profili.

Klasa A określa najwyższej jakości profile o najgrubszych ściankach, które w duecie z odpowiednio dobraną stalą dadzą nam pewność, że tak wyposażone okna posłużą nam przez wiele lat. Czy to jednak wystarczy? Nie do końca!

Klasa S


Powinniśmy zwrócić uwagę także na klasę klimatyczną profili, z których produkowana jest wybierana przez nas stolarka PVC, chociażby ze względu na wspomniane już fale upałów z temperaturami przekraczającymi średnią, do której jesteśmy przyzwyczajeni w klimacie umiarkowanym. Zgodnie z podziałem całego świata na strefy klimatyczne, które określane są na podstawie średniego nasłonecznienia i temperatury, produkuje się różne rodzaje profili PVC przeznaczone do produkcji okien, a norma UNI EN 12608-2005 określa w jakiej strefie klimatycznej mogą mieć one zastosowanie.

Klasą M (klimat umiarkowany) objęta jest Europa Środkowa i Północna, natomiast w krajach tropikalnych, silnie nasłonecznionych, w których średnia temperatura najcieplejszego miesiąca osiąga co najmniej 22 stopnie Celsjusza, wymogiem jest stosowanie okien wyprodukowanych w klasie S (klimat ostry). Daje to gwarancję, że okna nie zmienią swojego koloru, a ich konstrukcja nie zostanie osłabiona przez duże nasłonecznienie.
 

Klasa S PAGENOcieplenie klimatu w ostatnich latach sprawia jednak, że w Europie Środkowej także coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnie wysokimi temperaturami w porze letniej, a co za tym idzie przy wyborze stolarki powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakiej klasie klimatycznej jest profil z którego wyprodukowane zostaną nasze okna.

Firma PAGEN do produkcji stolarki PVC używa tylko i wyłącznie profili w klasie S, które w procesie koekstruzji zostały wzbogacone o domieszkę tlenku tytanu i specjalne stabilizatory wapniowo cynkowe, które w połączeniu z omawianą klasą A gwarantują najwyższą jakość i trwałość profili, zmniejszając do minimum negatywne działania czynników atmosferycznych na stolarkę PVC.

 

Monika Romaniszyn PAGENO AUTORZE:
Monika Romaniszyn - Dyrektor ds. Exportu w PAGEN Sp. z o.o. Od 18 lat związana z branżą stolarki okiennej. Pracę łączy z pasją - dzieląc się wiedzą, zaraża entuzjazmem. Prywatnie pasjonuje się wulkanologią oraz kolekcjonuje stare zegarki i książki.