As serwisowy #2: Jak samodzielnie konserwować bramę garażową?

Brama garażowa jest jednym z ważniejszych elementów wykończenia domu. Chcąc cieszyć się jej szczelnością i prawidłowym działaniem przez wiele lat, należy zadbać o jej prawidłową konserwację i pielęgnację. Sprawdź jakie czynności możesz wykonać samodzielnie przed sezonem zimowym i letnim, aby zapewnić sobie komfort użytkowania bramy garażowej.

Brama garażowa PAGEN


Wizualna perfekcja – Czyszczenie


Każda pielęgnacja bramy powinna rozpocząć się od dokładnego wyczyszczenia elementów składowych bramy. Począwszy od prowadnic, rolek jezdnych, zawiasów poprzez panele bramowe, a kończąc na uszczelkach. Szczególnie należy pamiętać o obszarach trudno dostępnych m.in łączeniach segmentów bram.  Brud, który zalega między segmentami może przyczynić się do powstania korozji. Do wstępnego czyszczenia zarówno paneli bramowych, jak również pozostałych elementów wchodzących w skład bramy garażowej, idealnie sprawdzi się sprężone powietrzne.

Oczywiście możemy użyć także odkurzacz i wilgotną szmatkę, jednak przy ich użyciu należy uważać - szczególnie w czyszczeniu paneli bramowych - aby nie powstały zarysowania. Przy wyborze środka myjącego pamiętajmy, aby nie stosować preparatów zawierających rozcieńczalniki lub rozpuszczalniki. Substancje te mogą spowodować nieodwracalne skutki, które będą widoczne na panelach bramy.  Należy stosować środki zalecane przez producenta lub ewentualnie płyny do mycia tworzyw sztucznych czy też szampony samochodowe bez wosku. Do mycia używamy miękkiej gąbki lub delikatnej szmatki.


Brak utraty ciepła – Pielęgnacja uszczelek


Prawidłowa izolacja bramy garażowej w dużej mierze zależy od uszczelek. Niekorzystne warunki atmosferyczne, a także zmiany temperatury mogą mieć duży wpływ na gumowe elementy. Uszkodzenia powstałe w ich wyniku np. wgniecenie i pęknięcie uszczelki, pomagają zimnemu powietrzu przedostać się do wnętrza pomieszczenia. Regularne mycie i zabezpieczenie uszczelek odpowiednim środkiem z dodatkiem silikonu sprawi, że będą one elastyczne i zachowają swoje właściwości przez długi czas. Należy przy tym pamiętać, aby zadbać o każdą uszczelkę – po całym obwodzie bramy.

PAGEN Genius Brama garażowa


Cicha i płynna praca – Odpowiednie smarowanie


Kolejnym etapem w procesie konserwacji bramy garażowej, jest smarowanie ruchomych części bramy (zawiasów, łożysk, sprężyn i zamków). Należy to robić jednak tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Smar musi być odpowiednio przystosowany – najlepiej, aby był wskazany przez producenta. Smary do bram mają inne właściwości, są odporne na różnice temperatur oraz zapobiegają przed korozją – do konserwacji elementów ruchomych bramy nie wolno używać zwykłego smaru. Nadmiar smaru usuwamy za pomocą ręczników papierowych. W celu upewnienia się, że smar dotarł w każde oczekiwane przez nas miejsce należy wykonać kilka cyklów otwarcia i zamknięcia bramy. Uwaga - pod żadnym pozorem nie należy nakładać smarów na rolki i prowadnice - oczyszczamy je delikatnie z kurzu i brudu tylko za pomocą wcześniej wymienionych metod.
 

Prawidłowa praca – Automatyka


Przy cyklicznej konserwacji bramy garażowej należy również dokonać sprawdzenia napędu oraz wszystkich elementów automatycznych. Warto pamiętać jednak, że nasze umiejętności w tym zakresie mogą być ograniczone - prace związane z bezpieczeństwem użytkowania bramy np. wyregulowanie włączników krańcowych, ustawienie mocy napędu, regulację rolek, kontrolę sprężyn oraz regulację napędu bramy, należy pozostawić fachowcom.

PAGEN Genius Brama garażowa


Zaleca się, aby prace przeprowadzane przez autoryzowany serwis odbywały się raz w roku. Samodzielnie możemy jednak sprawdzić napęd - poprzez wysprzęglenie go i sprawdzenie czy otwiera się bez automatyki, fotokomórkę – poprawność działania zgodnie z ich zasadą, obudowę – poprawność jej mocowania, detekcję przeszkód – zatrzymanie się bramy oraz cofnięcie w przypadku wykrycia przeszkody. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem - niepożądana ingerencja w mechanizm automatyki może skutkować uszkodzeniem, a co za tym idzie nawet utratą gwarancji.
 

O AUTORZE:
Łukasz Chamioło - Kierownik Działu Kontroli Jakości w PAGEN Sp. z o.o.. Z firmą związany od 21 lat. Odpowiedzialny m.in. za jakość produktów i zarządzanie pracą Działu Serwisu. Prywatnie miłośnik dzikich zwierząt.