As Serwisowy #1: Jak samodzielnie regulować okna i drzwi?

Chcąc cieszyć się szczelnymi oknami i drzwiami przez wiele lat, niezbędna jest ich prawidłowa konserwacja, regulacja oraz pielęgnacja. Sprawdź jakie czynności możesz wykonać samodzielnie przed sezonem zimowym i letnim, aby zapewnić sobie komfort użytkowania stolarki otworowej.


Zacznij od uszczelek

Uszczelki pełnią kluczową role w każdym oknie - chronią przed wilgocią, ograniczają utratę ciepła oraz ograniczają hałas z zewnątrz. Są szczególnie narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych i wysokich wahań temperatur, które w okresie letnim i zimowym zdarzają się bardzo często. W wyniku tych zmian mogą utracić sprężystość, ulec deformacji czy też pękać tracąc swoje właściwości.

Regularna i prosta konserwacja pomoże zachować uszczelki w należytym stanie, wymaga jednak poświęcenia odrobiny czasu. Zaczynamy od bardzo dokładnego ich wyczyszczenia, przy użyciu wilgotnych chusteczek, płynu do szyb i ściereczki. Proces czyszczenia musimy wykonać bardzo precyzyjnie, a w trudno dostępnych miejscach wykorzystać patyczki kosmetyczne.

Następnie używamy preparatu do czyszczenia uszczelek, który znajdziemy w każdym sklepie branżowym lub markecie budowlanym. Należy pamiętać jednak, aby nie spryskiwać nim po całej długości uszczelek, lecz nakładać na ściereczkę, a następnie wcierać po całej długości uszczelki. Zrobione! Po dokładnym naniesieniu środka, odczekajmy kilka minut i w łatwy sposób – uciskając gumę możemy przekonać się, że uszczelki odzyskały sprężystość i wróciły do pierwotnej formy.
 

Konserwacja i regulacja okuć

Prawidłowe otwieranie, odpowiednie domknięcie, łagodna obsługa klamki – to właśnie m.in. za te funkcje odpowiadają okucia okienne. Ich prawidłowa regulacja krok po kroku została przedstawiona w naszej instrukcji.

Regulację okuć demonstruje także poniższy film instruktażowy:

Warto wspomnieć, że nasz strategiczny partner - firma Winkhaus stworzyła aplikację mobilną na smartfony i tablety, która wspomaga samodzielną opiekę nad oknem. Aplikacja nazywa się Serwis Okien i jest dostępna zarówno na AppStore  jak i Google Play. Intuicyjnie prowadzi użytkownika poprzez kolejne kroki, etapowo wskazując kolejne czynności jakie należy wykonać, aby ukończyć cały proces. Po dokładnej regulacji należy dokładnie wyczyścić oraz naoliwić okucia. Należy pamiętać jednak, aby okuć nie smarować olejem spożywczym, smarem przemysłowym czy też innymi preparatami, które mogą powodować korozję. Do smarowania okuć okiennych zalecane są specjalnie przeznaczone preparaty lub oliwa do maszyn.

Szczególnej uwagi wymagają takie miejsca jak narożniki, zaczepy na ramie, listwy, zawiasy, a także wszystkie te elementy, które są narażone na tarcie.
 

Zadbaj o profil

Profil jest elementem okna najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych - nie tylko atmosferycznych, ale również uderzeń, uszkodzeń czy zabrudzeń. Przy konserwacji profili okiennych PVC musimy być bardzo ostrożni i używać środków przeznaczonych do tego celu.

Pod żadnym pozorem nie możemy stosować żadnych przedmiotów z twardym włosiem (np. szczotki drucianej), ponieważ mogą one zarysować profil. Do czyszczenia poważniejszych zabrudzeń nie można używać płynów na bazie rozpuszczalników, ani żadnych płynów o kwaśnym odczynie PH i środków na bazie chloru, które wchodzą w reakcję z PVC, pozostawiając żółte plamy. Użycie ich może doprowadzić do zmian w profilu PVC o nieodwracalnych skutkach.

Przy czyszczeniu profilu należy zaufać środkom odpowiednio do tej czynności dopasowanym. Warto zapamiętać że przed przystąpieniem do czyszczenia profili metodą tzw. „na mokro” należy miotełką do kurzu, małym pędzelkiem czy też szczotką z miękkim włosiem wymieść kurz ze środka.

Przydatny będzie także odkurzacz, którym usuniemy wszystkie drobinki zapobiegając zarysowaniom powierzchni podczas mycia. Potem przystępujemy do czyszczenia używając wody lub odpowiednich środków dobranych do skali zabrudzeń. Następnie osuszamy profile za pomocą ręczników papierowych, a okno pozostawiamy otwarte do momentu aż będzie całkowicie suche.

Do konserwacji należy używać mleczka lub nabłyszczaczy dostępnych w branżowych sklepach. Środki te nie tylko przywrócą blask i estetyczny wygląd stolarki, ale zabezpieczą przed warunkami atmosferycznymi.

O AUTORZE:
Łukasz Chamioło - Kierownik Działu Kontroli Jakości w PAGEN Sp. z o.o.. Z firmą związany od 21 lat. Odpowiedzialny m.in. za jakość produktów i zarządzanie pracą Działu Serwisu. Prywatnie miłośnik dzikich zwierząt.