Okna w loftowych wnętrzach

Przestrzenie mieszkalne w loftowym stylu cechują przede wszystkim materiały wykończeniowe – cegła mułowa, beton, szkło, surowe drewno, metalowe słupy czy też wyraźne linie instalacyjne – rury, kable, a nawet kanały wentylacyjne. Mówiąc krótko - przestronne wnętrza w minimalistycznym stylu z charakterem. Jak jednak powinny wyglądać okna w takim miejscu?

Moda na ożywienie industrialnych przestrzeni powstała w Nowym Jorku na Manhattanie w okresie recesji lat 50. Fabryki i zakłady powoli pustoszały, a na ich zakup lub wynajem (także nielegalny) decydowali się najczęściej artyści. W ich mieszkaniach trudno było szukać standardowego podziału na kuchnię, łazienkę i salon – otwarta przestrzeń łączyła strefę mieszkalną z pracownią artystyczną. Moda na lofty w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno - powstała w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera.

PAGEN Loft okna


Mieszkania w zaadaptowanych fabrykach czy też halach magazynowych wyposażone były w ogromne okna, podzielone szprosami, sięgające często od podłogi, aż do samego sufitu. Tworząc zatem tzw. „hardloft”, czyli urządzając mieszkanie lub biuro w obiekcie przemysłowym, warto utrzymać charakter tych okien – wymieniając je jednak na szczelne i trwałe. Warto postarać się o takie, które swym wyglądem będą korespondować z aranżacją wnętrza. Przykładem mogą być okna z profili aluminiowych lub okna PVC w kolorze czerni, antracytu lub szarości. Absolutnym must have z pewnością będą szprosy.

PAGEN loft okna


Dużym plusem takich mieszkań jest też częsty brak ścian działowych i wydzielonych pokoi, co dodatkowo umożliwia swobodne operowanie światła dziennego po przestrzeni mieszkalnej. Pamiętajmy aby w takich oknach nie wieszać firan czy zasłon. Tamują one bowiem dopływ światła naturalnego, a rolę dekoracyjnych dodatków, jakie zasłony pełnią we wnętrzach urządzonych w innych stylach przejmują zupełnie inne elementy.

Aby zachować dyskrecję - zwłaszcza w budynkach stawianych przez deweloperów na wzór architektury poprzemysłowej – tzw. „softloftach” – w tłumnie zasiedlonych dzielnicach mieszkaniowych, zastosować należy rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Najczęściej lokale tego typu mają o wiele mniejszy metraż od typowego loftu, wydzielone pokoje i mniejsze okna. Ponieważ jednak ich wnętrza są wykończone za pomocą wspomnianych wyżej materiałów, dobrze dobrana przegroda na szybę nie powinna się kłócić z surowością drewna czy betonu.

Pagen loft okna