Dom w Detalach według Tomasza Marszała z Winkhaus Polska

Dom rodzinny i uwielbiany świat naszych dziadków – babcina szarlotka i opowieści dziadka z czasów „gdy nam śpiewał Elvis Presley”. To oni przez lata dbali o nasze potrzeby i bezpieczeństwo. Im jesteśmy starsi, tym częściej zdajemy sobie sprawę, że role się odwracają i to na nas spada obowiązek dbania o bezpieczeństwo seniorów. I nie tylko o bezpieczeństwo, także o komfort i wygodę jesieni ich życia, która może być jeszcze barwna i nieskomplikowana.

Jak dostosować dom dla seniora?
Jesień życia naszych dziadków zatem wcale nie musi kojarzyć się z piętrzącymi się przeszkodami, barierami architektonicznymi czy utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu. Co proponuje rynek nieruchomości? Przystosowane odpowiednio mieszkania dla seniorów to ciągle oferta niszowa, rzadko też budujemy dom z myślą o udogodnieniach, które w przyszłości mogą ułatwić życie nam lub naszym wiekowym najbliższym. To raczej użytkowane już mieszkania i domy trzeba dopasować do wygód i bezpiecznego życia mniej sprawnych nestorów. Z wiekiem obniża się bowiem ich sprawność ruchowa, pogarsza wzrok i niestety pamięć. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo i komfort codzienności naszych dziadków?

Oferta ergonomicznych sprzętów dedykowanych seniorom jest rozległa. Kuchnie, salony, sypialnie i łazienki można łatwo dostosować do wymogów mniej sprawnych mieszkańców i to na każdym etapie użytkowania sprzętów i urządzeń. A co z oknami i drzwiami?  

Klamka okienna dla seniora
Obniżona sprawność ruchowa osób starszych, ograniczona motoryka mięśni, często także poruszanie się na wózku znacząco utrudniają obsługę okien, zwłaszcza tych wyposażonych w standardowo umiejscowione klamki. Duże okno wraz z klamką zainstalowaną w połowie jego wysokości jest dla nich praktycznie niemożliwe do otwarcia. Wystarczy jednak zamontować okno z okuciem Winkhaus z obniżoną klamką lub z jej dłuższym uchwytem, by niemal całkowicie wyeliminować problem. Można także zamontować specjalne okucie elektryczne, które za pomocą pilota lub włącznika na ścianie reguluje otwarcie, uchył i zamknięcie okna.

Okno PAGEN



Za wysoki próg w drzwiach na balkon?
Nawet niewielka przeszkoda konstrukcyjna na chodniku lub podłodze staje się niekiedy nieprzekraczalną zaporą. Od lat wdrażane są, regulowane ustawowo, programy budownictwa bez barier. Często jednak we własnym mieszkaniu te przeszkody ograniczają tak banalną czynność jak wyjście na balkon. W ofercie wielu producentów profili okiennych znajdują się tzw. niskie progi. Drzwi tarasowe z niskim progiem wyposażone w odpowiednie zaczepy nie muszą więc już stanowić kolejnego architektonicznego problemu.

Drzwi wejściowe bez klucza
To ułatwienia w użytkowaniu okien. Co jednak z drzwiami? Te wejściowe do mieszkania lub domu odpowiednio zabezpieczone powinny być najważniejszym strażnikiem bezpieczeństwa nie tylko seniorów, ale całej rodziny. Ileż to razy zdarza się nam nie zamknąć ich na klucz? Ile razy zapominamy, gdzie odłożyliśmy klucze? Ile razy przez zatrzaśnięte drzwi z pochwytem skazani byliśmy na bezradność, stojąc na zewnątrz mieszkania lub domu? Wygrany ten, kto zapasowy klucz zdeponował u zaufanego sąsiada. Te „nieszczęścia” mogą wszak przytrafić się wszystkim, nie tylko seniorom. Warto więc zaopatrzyć drzwi w odpowiedni zamek, który zniweluje stres zapominalskim.

Najlepszym rozwiązaniem są zamki elektromechaniczne blueMatic i blueMotion firmy Winkhaus. Zamki te z powodzeniem montowane są w obiektach użyteczności publicznej, ale też doskonale sprawdzą się w prywatnych domostwach. Działanie zamka polega na automatycznym ryglowaniu drzwi w momencie zamknięcia. Specjalna konstrukcja jego elementów powoduje wysunięcie się masywnych rygli, które umiejscowione są w kilku miejscach na całej długości listwy okucia. Po domknięciu skrzydła wysunięte rygle zagłębiają się w specjalnych otworach na ramie, tworząc tym samym szczelną i bezpiecznie zamkniętą konstrukcję drzwiową. Takie drzwi możemy odryglować z zewnątrz za pomocą klucza, a od wewnątrz – klamki. Sposób ten jednak nie ułatwi znacząco życia zapominalskim lub osobom starszym, bowiem do obsługi drzwi potrzebny jest nadal klucz.

Drzwi PAGEN Winkhaus


Wystarczy jednak skorzystać z bardziej zaawansowanej technologii. Montaż okablowania, zasilacza i odpowiedniego czytnika wyeliminuje nam konieczność pamiętania o nieszczęsnym, zapominanym stale kluczu. Czym zatem można otworzyć elektryczny zamek Winkhaus? Sposobów jest kilka – może to być transponder zbliżeniowy RFID lub pilot, jednak doskonalszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest klawiatura kodowa wraz z dodatkową komunikacją bluetooth, smartfon lub czytnik biometryczny.

Zwłaszcza ten ostatni zdobywa rynkową popularność. Odpowiednio zaprogramowany odcisk palca w czytniku montowanym na skrzydle drzwiowym całkowicie eliminuje konieczność posiadania klucza. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, a drzwi samoczynnie się odryglowują. Warto jednak dodatkowo zamontować certyfikowaną wkładkę Winkhaus, która będzie alternatywnym sposobem otwierania drzwi w kryzysowym momencie braku zasilania. Trzeba jednak pamiętać, że te nowoczesne technologicznie sposoby otwierania sprawdzą się tylko w drzwiach z pochwytem na zewnątrz i klamką po ich wewnętrznej stronie.
 

O AUTORZE:
Tomasz Marszał - Key Account Manager w Winkhaus Polska
Absolwent budownictwa na Politechnice Opolskiej. Z firmą Winkhaus związany od 21 lat, początkowo jako doradca techniczny. Pasjonat nowoczesnych technologii, zainteresowany budownictwem i architekturą. Prywatnie szczęśliwie żonaty ojciec dorosłej córki.