Dom w Detalach według Roberta Ślusarczyka z Effect Glass

Szkło jakie jest każdy widzi – czy jednak aby na pewno? Szkło bezpieczne, szkło dźwiękochłonne, szkło selektywne – jak wybrać właściwe szyby do okien ze względu na funkcje użytkowanych pomieszczeń, czym się kierować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

PAGEN okna

Szkło dźwiękochłonne

Zgiełk ulicy, dźwięki aut dobiegające z pobliskiego skrzyżowania, przejeżdżające nieopodal pociągi, a nawet odgłosy bawiących się dzieci – wszechobecny hałas dokucza nam stanowczo za często. Dlatego warto się przed nim chronić. Szyby dźwiękochłonne są znacznie grubsze, a zarazem cięższe od standardowych (ze względu na właściwości szkła). Takie szyby mogą być wykonane ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego (dwie tafle lub więcej, połączone folią PVB). Właściwie w każdym oknie jedna z szyb powinna być grubsza od drugiej przynajmniej o 50%, co umożliwia skuteczne tłumienie dźwięków o różnej częstotliwości.

Szyby dźwiękochłonne są jednym ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze zbyt głośnymi dźwiękami. Miarą właściwości akustycznych szyb zespolonych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Wyznacza się go badawczo w akredytowanych laboratoriach akustycznych, w zgodzie ze stosownymi normami, określając tłumienie dla poszczególnych pasm widma od 100 do 3150 Hz.

Pagen szkłoStosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną Rw>50dB.Taki efekt można uzyskać przy pomocy następujących sposobów:

  • użycia co najmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm lub grubsze),
  • zastosowanie tafli szkła o różnej sprężystości, a tym samym wykorzystanie właściwości tłumiących szkła klejonego (bezpiecznego),
  • zróżnicowanie grubości szkła. Efekt poprawy tłumienia uzyskujemy, gdy obie tafle różnią się grubością o przynajmniej 50% (np. szkło float 4 mm i szkło float 6 mm). W ten sposób można uzyskać poprawę tłumienia o 2-5 dB. Jest to zarazem jedna z najbardziej przystępnych metod poprawy własności akustycznych szyby zespolonej,
  • wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim.

Szkło selektywne

Dawniej stosowane szkło selektywne było łatwe do zidentyfikowania, dzięki błękitnemu odcieniowi. Obecnie jest produkowane jako bezbarwne lub barwione w masie szklanej na kolory od niebieskiego do zielonego. Charakterystycznym wyróżnikiem szyb selektywnych jest obecność Argonu w komorze szyb zespolonych.

pagen


Szyby przeciwsłoneczne ze szkła selektywnego są bardzo popularne, ze względu na dwa razy lepszy stopień izolacji termicznej. Obecnie szkło selektywne jest bezbarwne, dlatego można je zidentyfikować na podstawie specjalnego czujnika, reagującego na tlenki metali na tafli szkła. Może być ono również barwione w masie szklanej na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony. Wielokrotne powlekanie tlenkami metalu pozwala uzyskać właściwy efekt odbicia, kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń oraz ograniczyć przenikanie do nich energii słonecznej, jak również zapewnienia wysoką ciepłochronność. Komora szyb zespolonych ze szkła selektywnego jest wypełniona argonem, który poprawia właściwości izolacji termicznej o ok. 20%.
 

Szkło bezpieczne i antywłamaniowe

Szyby bezpieczne (np. laminowane) to szyby, które w zależności od swej budowy zapewniają różne funkcje, np. ograniczają ryzyko zranienia odłamkami szkła lub ryzyko wypadnięcia szyby. Szyby laminowane charakteryzują się również dobrymi parametrami ochrony przed hałasem oraz pozwalają na maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi.

W zależności od przeznaczenia i zastosowania, do zespolenia szyb stosowane jest szkło laminowane, które składa się z dwóch lub więcej tafli połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poliwinylobutyralowej). Proces ten odbywa się w autoklawie w temperaturze około 115°C, pod ciśnieniem około 10 at. Podczas przygotowania tafli do klejenia odpompowane jest powietrze z przestrzeni międzyszybowej, w której znajduje się już folia PVB.

Cechy szkła laminowanego:

  • w przypadku pęknięcia szkła, folia lub folie PVB powstrzymują fragmenty szkła na miejscu,
  • w zależności od ilości i grubości poszczególnych warstw, szkło laminowane ma odmienne właściwości fizyczne,
  • folie PVB mogą być bezbarwne, mleczne lub w niektórych przypadkach kolorowe, istnieje także możliwość laminowania pomiędzy szybami nadruków lub elementów graficznych.

W zależności od budowy szyby bezpiecznej, zespolenie posiada odpowiednią klasę zabezpieczenia, która zdefiniowana została w normie PN -EN 356 poprzez określenie próby wytrzymałości, którą spełnia dana szyba, aby zyskać odpowiednią klasę. Próbę przeprowadza się przez jednokrotne lub wielokrotne uderzenie kuli stalowej (3 - krotne) o masie 4,11 kg spadającej swobodnie z określonej wysokości (od 1,5 m do 9 m) na testowane szkło (1100 x 900 mm), umieszczone poziomo. Połączone punkty uderzeń tworzą trójkąt równoboczny o 13 centymetrowych bokach. Wysokość upadku zmienia się w zależności od klasy szkła. Nawet po trzecim uderzeniu kula nie powinna przebić szkła. Klasa P5A to taki sam test jak w przypadku klas P1 do P4, przy czym powtarzany 3 razy z wysokości 9 m. Nawet po dziewiątym uderzeniu kula nie powinna przebić szkła. Klasa P6A do P8A - próbka szkła umieszczona pionowo wytrzymuje uderzenia mechanizmu o odpowiednim ciężarze wyposażonego w siekierę i młot, aby tworzyć otwór 40 x 40 cm, zwyczajowo przyjmowany za pozwalający na przejście człowieka. Ilość uderzeń koniecznych do wykonania tego otworu określa klasę szkła bezpiecznego.

szkło


W przypadku przypadkowego pęknięcia szkło bezpieczne w szybie Effect Glass gwarantuje utrzymanie szklanej ścianki na miejscu i spójności jego elementów, wyeliminowanie ryzyka skaleczenia, zwłaszcza w razie upadku. Zastosowanie tego zabezpieczenia, często obowiązkowego ( budynki użyteczności publicznej, szkoły, przedszkola, pojazdy mechaniczne) znajduje swoje uzasadnienie również w budynkach mieszkalnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. Z racji swych wymiarów, sposobu montażu, elementów wspornikowych, ściśle odpowiadających wymaganiom i obowiązującym przepisom, szkło gwarantuje stabilność strukturalną w razie rozbicia i zatrzymanie siły naporu na element szklany. Szkło może być zastosowane do realizacji elementów podokiennych i barierek ochronnych a także przeszkleń ściennych, świetlików dachowych, nieotwieranych okien o dużej powierzchni.

Szyby antywłamaniowe natomiast w skuteczny sposób zastępują najczęściej stosowane rodzaje zabezpieczeń, takie jak kraty, okiennice, czy rolety antywłamaniowe. Rolety spełniają swoje zadania tylko wtedy, gdy są opuszczone, ale jednocześnie stanowią sygnał dla złodzieja, że w domu nie ma mieszkańców. Szyby antywłamaniowe uniemożliwiają złodziejom ich wybicie i otwarcie okna od wewnątrz. Wytrzymałość przeszklenia na uderzenia np. kilkukilowym młotem czy siekierą może zniechęcić włamywacza. Wszystkie szyby antywłamaniowe produkowane przez naszą firmę posiadają świadectwa kwalifikacyjne i certyfikaty potwierdzające klasę wyrobu.
 

Robert ŚlusarczykO AUTORZE:
Robert Ślusarczyk – Kierownik Działu Obsługi Klienta w Effect Glass S.A.W Effect Glass od 14 lat.
Absolwent Ekonometrii i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.