Dom w Detalach według Katarzyny Kacprzak z Salamander

Kierunek przyszłość czyli jak połączyć potrzeby ludzi i środowiska?

W dobie pandemii widać wyraźny zwrot w kierunku natury. Jakbyśmy od nowa zaczęli ją dostrzegać, szanować i nagle zapałali ogromną chęcią jej ochrony. I dobrze, gdyż wszystkie informacje naukowe poświęcone naszej planecie nie są optymistyczne. Nie ma czasu. Trzeba działać tu i teraz. Natychmiast.

Mimo ogromnego tempa rozwoju przemysłu i technologii, nie należy myśleć egocentryczne i zapominać o planecie. Po nas przyjdą kolejne pokolenia, które – tak, jak my – też chciałyby cieszyć się widokiem zieleni, pięknem słońca oraz czystością wody i powietrza. Ostatnio pojawiło się kilka nowych pojęć, przedstawiających nowe idee i kierunki działań. To przede wszystkim ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ i ŚLAD WĘGLOWY. Dwa istotne określenia, które powinny stanowić drogowskaz dla wszystkich.

Odpowiedzialne korzystanie z surowców i energii przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wyrobów jest możliwe. Idealny przykład stanowi branża okienna, zwłaszcza okien i drzwi z PVC. Do produkcji profili nie ścina się żadnych drzew i nic, co może być w nich użyte – nie pochodzi z tego wolno odnawialnego surowca (jakim jest drewno). Śledząc politykę jednego z dostawców PAGEN - firmy Salamander Window & Door Systems S.A. – widzimy, że możliwe jest całkowite postawienie w procesie produkcji na przetworzone już wcześniej tworzywo (to z Salamander – nadaje się do siedmiokrotnego wykorzystania!).

Recykling Salamander

Opracowanie wieloetapowego procesu recyklingu – począwszy od starych, zdemontowanych profili okiennych – zakończywszy na odzyskanym, pełnowartościowym granulacie PVC – przyczyniło się do powstania nowoczesnego materiału Greta®. Można powiedzieć, że jest on najbardziej zrównoważony ze wszystkich wykorzystywanych do produkcji okien. Nie dosyć, że do jego wytworzenia wykorzystuje się tzw. odpady, to – ze względu na możliwość formowania go w niskich temperaturach (ok. 200̊ C) – utrzymuje się niskie zużycie energii. Powstałe z Grety® profile – a następnie okna – charakteryzują się oryginalną teksturą o wyglądzie surowego betonu, która wbrew przypuszczeniom – jest bardzo łatwa w konserwacji i pielęgnacji (wynika to z długiej żywotności wyrobu, płynącej z zoptymalizowanej receptury i odpornych na czynniki zewnętrzne powierzchni).

Greta Salamander


Greta® jest dowodem na to, że połączenie potrzeb ludzi i środowiska jest realne. Stanowi kompilację zalet profili z PVC z walorami ekologicznymi, przy równoczesnym zachowaniu jakości produktu i bardzo dobrych wartości izolacyjnych, odporności na obciążenia mechaniczne i z atrakcyjnym wyglądem. Okna z Greta® spełniają wymogi budownictwa pasywnego. To plasuje je na listę produktów zrównoważonych, pozwalających klientom na zmniejszenie swojego śladu węglowego.
 

Jak można poczuć okno? - walory haptyczne nowym trendem w stolarce okiennej
 

Współczesny świat jest światem impulsów. Zewsząd pobudzani jesteśmy migającymi obrazami, nadmiernością dźwięków, zwielokrotnionymi zapachami. I choć można by rzec, że przecież zawsze tak było, to jednak ilość bodźców, wraz z rozwojem cywilizacji – rośnie. Nasze mózgi, działają na pełnych obrotach przez całe dnie. Kiedy ilość impulsów słabnie – czujemy się nieswojo i nieco wybrakowani. Przyzwyczajamy się. Ba! Doszukujemy się kolejnych! Jest nam dobrze, gdy możemy wszystkimi zmysłami poczuć rzeczywistość. Haptyczność, czyli odczuwanie dotykiem, komunikowanie się za jego pomocą – niby tak bardzo dla nas oczywiste – od niedawna zwraca na siebie coraz większą uwagę. Nie tylko dotyczy to sztuki, która w II połowie XX wieku wyszła z pojęcia sztuk wizualnych i przekształciła się w haptyczną, ale również przemysłu i budownictwa.

Zaczęły pojawiać się produkty, które nie tylko w sposób oczywisty możemy dotykać, ale także (a może przede wszystkim) do zmysłu dotyku się odnoszą lub pobudzają nas i wręcz zachęcają do jego użycia. Nagle okazało się, że funkcjonalność, trwałość i niezawodność wyrobu to wiele, ale można jeszcze jemu nadać walory dotykowe.
 

Greta Salamander PAGEN


Wspomniana Greta® z pewnością jest tego dobrym przykładem. Surowiec, jaki został wykorzystany do jej produkcji – miał do tej pory zastosowanie wyłącznie w rdzeniach poszczególnych profili. Kiedy postanowiono użyć go do stworzenia oryginalnej powierzchni okazało się, że poza unikalną strukturą - systemy Greta® w niczym nie odbiegają od tych, wyprodukowanych z pierwotnego surowca. Wygląd imitujący beton – idealnie współgra ze współczesnymi trendami architektonicznymi i modnymi elementami wystroju wnętrz, zaś okna wykonane z profili Greta® – pobudzają haptycznie. Wręcz chce się je dotknąć, doświadczyć dodatkowym zmysłem. To sprawia, że stolarka Greta® podświadomie wpływa na nasz komfort psychiczny.

To dodatkowy element in plus, gwarantujący nam bezpieczeństwo i spokój. To kolejny – poza oczywistymi zaletami szczelnych i ciepłych nowoczesnych okien – walor. Czujemy zadowolenie!

Katarzyna Kacprzak Salamander dla PAGENO AUTORZE:
Katarzyna Kacprzak - Specjalista ds. Marketingu
Salamander Window & Door Systems S.A.