Dom inteligentny z Somfy #3: Automatyczna brama garażowa i inteligentne systemy sterowania

Brama garażowa wyposażona w napęd elektryczny to niezwykle wygodne rozwiązanie, które jeszcze bardziej zwiększa nasz komfort i bezpieczeństwo. Automatyczna brama oferuje zupełnie nowe możliwości takie jak otworzenie i zamknięcie bramy z dowolnego miejsca na świecie, jeśli zaistnieje taka konieczność. Daje nam również możliwość połączenia z innymi smart urządzeniami, a nawet ustawienia własnych scenariuszy wejścia i wyjścia.

Automatyczna brama – wygodne rozwiązanie dla każdego

Wybór odpowiedniej bramy garażowej to ważny moment na etapie projektowania i budowy naszego domu. Powinna nie tylko wizualnie pasować do architektury budynku, ale przede wszystkim być niezwykle solidnie wykonana, niezawodna i wyposażona w elementy dbające o bezpieczeństwo naszego samochodu oraz przechowywanych w garażu przedmiotów. Automatyczna brama garażowa PAGEN Genius to brama, które spełnia wszystkie te warunki. Klient otrzyma rozwiązanie, które może całkowicie dostosować do swoich potrzeb, dzięki możliwości pomalowania jej na jeden z aż 200 kolorów z palety RAL oraz wyborowi jednej z kilkudziesięciu oklein.

PAGEN Genius występuje z panelem bramy o grubości 40mm lub 60mm. Wzmocniona konstrukcja zapewni stabilność bramy, a osłona sprężyn naciągowych zapewni bezpieczeństwo użytkowania oraz wydłuży ich żywotność. Ponadto możemy liczyć na idealną szczelność dzięki podwójnym rolkom i uszczelnieniu po całym obwodzie bramy. Możemy również nie martwić się o działanie czynników atmosferycznych, bowiem okucia bramy są zabezpieczone przed korozją.

PAGEN Somfy


Co więcej brama może być wyposażona w napęd firmy Somfy, jednego z liderów automatyki domowej i inteligentnych rozwiązań. Firma swoją działalność zaczynała właśnie od automatyki do bram, by później rozbudować swoje portfolio między innymi o napędy do osłon zewnętrznych i wewnętrznych, markiz czy pergol, wideomofony, monitoring zewnętrzny, kamery do domu, inteligentne oświetlenie, ogrzewanie czy liczne czujniki.

Brama garażowa i napęd Somfy – co zyskujesz?

Zautomatyzowaną bramą garażową możemy sterować na kilka sposobów: pilotem, smartfonem czy nawet głosowo. Dzięki temu wjeżdżając na teren swojej posesji możemy otworzyć garaż zdalnie, a opuszczając dom, zamknąć go nie wysiadając z auta. To nie tylko komfort, ale również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ nasz samochód ani na chwilę nie zostanie bez kierowcy i z kluczykami w środku. Jakie możliwości zyskujemy dzięki bramie wyposażonej w napęd Somfy?

  • Otwieranie bramy za pomocą głosu

Zintegrowanie napędu z Google Asystentem daje nam możliwość bez odrywania rąk z kierownicy wydać prostą komendę, dzięki której nasz garaż otworzy się, a później zamknie.

  • Sterowanie bramą za pomocą smartfona

Dzięki prostej aplikacji nasz smartfon staje się pilotem do bramy garażowej. W ten sposób każdy z mieszkańców domu z dostępem do aplikacji ma swój własny „pilot” w każdym momencie, bez konieczności pamiętania o tym, by ten dołączony do systemu mieć przy sobie.

  • Zdalnie sterowanie bramą z każdego miejsca

Przyjechał kurier z ważną przesyłką i nie chcemy, by ta była zostawiona na dworze? Możemy zdalnie otworzyć mu bramę garażową i poprosić o pozostawienie paczki w środku, gdzie będzie chroniona przed deszczem, śniegiem i mrozem, a także obcymi. Mając dostęp do internetu, bramę wyposażoną w napęd Somfy, podłączoną do inteligentnego systemu, możemy otworzyć i zamknąć z dowolnego miejsca na świecie.

  • Bezpieczeństwo na każdym poziomie

Nie tylko kontrolujemy na swoim smartfonie to, czy brama garażowa została poprawnie zamknięta czy otwarta. Napędy Somfy posiadają możliwość programowania siły detekcji przeszkód oraz spowolnień przy otwieraniu i zamykaniu. Dodatkowo mamy możliwość wyposażyć naszą bramę w akcesoria takie jak fotokomórki, pomarańczowe światło sygnalizujące wjazd lub wyjazd czy akumulator zasilania awaryjnego.

Brama garażowa – element inteligentnego domu

Czym jest inteligentny dom? Na przestrzeni ostatnich lat inteligentne domy zyskują coraz większą popularność. Inteligentny dom to w skrócie dom wyposażony w różne rozwiązania i urządzenia, które są ze sobą zintegrowane, potrafią ze sobą współpracować. Dzieje się tak dzięki inteligentnej centrali zainstalowanej w domu. Jest to niewielkie urządzenie, które łączy wszystkie produkty i umożliwia nam nie tylko sterowanie kilkoma na raz, ale również na tworzenie własnych scenariuszy, które mają działać w określonym czasie, w określony sposób. Taką centralą jest TaHoma® switch Somfy. Więcej w strefie SMART Home >

 

Inteligentny dom charakteryzuje się trzema, niezwykle ważnymi cechami:

  • Bezpieczeństwo

Monitoring zewnętrzny, kamery, alarmy, wideomofony, rolety, a nawet inteligentne oświetlenie. Wiele różnych urządzeń zwiększa nasze bezpieczeństwo na różnych poziomach. Niektóre z nich kontrolują to co dzieje się w domu i na zewnątrz i w odpowiednim momencie alarmując nas o podejrzanych ruchach, inne pozwalają na zdalne symulowanie naszej obecności nawet jeśli znajdujemy się gdzieś daleko (opuszczanie i podnoszenie rolet zewnętrznych i wewnętrznych, sterowanie oświetleniem). Elementem bezpieczeństwa jest również możliwość odizolowania się od spojrzeń obcych osób dzięki możliwości jednoczesnego zasłonięcia rolet zewnętrznych w całym domu jednym przyciskiem lub wydając komendę głosową.

  • Wygoda

Inteligentny dom to taki, który ma na celu jak najbardziej ułatwić nam codzienne czynności, które stają się o wiele prostsze. Nie wstając z łóżka możemy podnieść rolety w domu - wszystkie lub w wybranym pomieszczeniu. Bez odrywania rąk od gotowania możemy wydać komendę głosową, dzięki której zaświecimy lub zgasimy światło. Będąc poza domem możemy wpuścić do domu nianię, gosposię lub przybyłych zbyt wcześnie gości. W jednej chwili możemy wyłączyć podłączone do gniazdek urządzenia. Wszystko to z poziomu aplikacji TaHoma, asystentów głosowych dzięki zintegrowanym głośnikom Apple, Google lub Amazon, wygodnego panelu ściennego lub pilota.

  • Ekologia

Inteligentny dom dba również o ekologiczny aspekt naszego domu. Inteligentne termostaty i czujniki pozwalają nam na utrzymanie optymalnej temperatury, określonej przez nas samych, w całym domu i w poszczególnych pomieszczeniach, dzięki czemu kaloryfery nie grzeją niepotrzebnie przez cały czas. Rolety zewnętrzne sterowane zdalnie pozwalają nam na utrzymanie przyjemnego chłodu latem, dzięki czemu znacznie rzadziej musimy korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów. Połączone z czujnikiem światła będą same reagować i zamykać się w momencie najsilniejszej aktywności promieni słonecznych. Dzięki tym i wielu innym rozwiązaniom nie tylko oszczędzamy, ale przede wszystkim zużywamy dokładnie tyle energii cieplnej i prądu, ile naprawdę potrzebujemy, dbając tym samym o środowisko naturalne.

 

PAGEN Somfy

Inteligentne scenariusze – czym są i jak działają?

Inteligentne scenariusze to szereg określonych działań, które uwarunkowane są działaniem czujników i ustawionych przez nas godzin i dni w aplikacji. Ponadto scenariusz możemy uruchomić w dowolnym momencie, gdy uznamy go za potrzebny. Te działania sprawiają, że jednocześnie współpracują ze sobą różne inteligentne urządzenia i rozwiązania w naszym domu. Jak to może wyglądać?

  • Przykładowy scenariusz – bezpieczeństwo

Wyobraźmy sobie, że nasze kamery zewnętrzne zanotowały podejrzaną aktywność na terenie naszego domu. Dostajemy powiadomienie na telefon i rzeczywiście widzimy podejrzanego kręcącego się wokół domu. Wówczas możemy uruchomić zaplanowany wcześniej scenariusz, który uruchomi syrenę alarmową, zamknie rolety zewnętrzne, dodatkowo możemy odezwać się do potencjalnego intruza dzięki specjalnej funkcji w kamerze, informując go o zamiarze wezwania policji.

  • Przykładowy scenariusz – czas na sen

Możemy również zdefiniować swój własny scenariusz, który aktywuje się o wybranej godzinie wieczorem, uruchomimy go za pomocą smartfona lub przycisku na centrali. Wyobraźmy sobie, że zbliża się czas wieczornego relaksu, a później snu, a zdefiniowany scenariusz sprawia, że rolety zewnętrzne w całym domu opuszczają się, światło przygasa, termostat w naszej sypialni dba o odpowiednią temperaturę, po jakimś czasie zasłaniają się jeszcze zasłony, a na końcu światło całkowicie gaśnie.

  • Przykładowy scenariusz – wyjście do pracy

Wyobraźmy sobie zabiegany poranek tuż przed wyjściem do pracy. Wyszykowanie się, zrobienie śniadania dla siebie i dzieci, goniący nas czas. Zdefiniowany scenariusz sprawi, że wyjście z domu może być dla nas wyjątkowo komfortowe. Brama garażowa i wjazdowa otworzą się, zgasną wszystkie światła o określonej godzinie (my już będziemy poza domem i nie musimy martwić się o to, że zapomnieliśmy o oświetleniu w którymś pokoju czy łazience), uruchomią się kamery monitorujące dom oraz przysłonią się żaluzje.

  • Przykładowy scenariusz – wakacje

Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa jest symulowanie obecności domowników zwłaszcza gdy przebywają na wakacjach. Zaplanowany przez nas scenariusz może o określonych godzinach, w określonym czasie, podnosić rolety rano, zapalić światło wieczorem, później zgasić je o określonej godzinie, zasłaniać zasłony lub żaluzje, by na końcu zamknąć rolety zewnętrzne. Dodatkowo będąc poza domem możemy zobaczyć, czy ktoś próbował się z nami skontaktować przez wideomofon (robi on zdjęcia tym, którzy próbowali się z nami skomunikować), dostajemy powiadomienia z kamer zewnętrznych i wewnętrznych, jak również na bieżąco w dowolnym momencie możemy sprawdzić, co dzieje się wokół domu i w nim.